• بررسی چهار هزار و 808 پرونده مدعی نزاع در استان لرستان

   دکتر نظیفی:

   بررسی چهار هزار و 808 پرونده مدعی نزاع در استان لرستان

   بررسی چهار هزار و 808 پرونده مدعی نزاع در استان لرستان

   مدیرکل پزشکی قانونی استان لرستان گفت: طی 4 ماهه نخست سالجاری در استان لرستان تعداد چهار هزار و 808 پرونده آسیب و ضرب و جرح حاصل از نزاع بررسی و ثبت شده است.


   به گزارش روابط عمومی اداره کل پزشکی قانونی استان لرستان، دکتر حمیدرضا نظیفی با بیان این مطلب افزود: طی 4 ماهه نخست سالجاری در لرستان تعداد چهار هزار و 808 پرونده آسیب و ضرب و جرح حاصل از نزاع بررسی و ثبت شده است که از این میزان پرونده تعداد سه هزار و 767 مورد در بخش معاینات مردان و تعداد یک هزار و 41 پرونده در بخش معاینات زنان مورد بررسی و کارشناسی قرار گرفته است.

   دکتر نظیفی تاکید کرد: طی 4 ماهه نخست سال گذشته نیز تعداد چهار هزار و 655 پرونده ( به لحاظ جنسیتی شامل سه هزار و 355 نفر مرد و تعداد یک هزار و 300 نفر زن ) معاینات نزاع مورد بررسی قرار گرفته است.

   عضو شورای قضائی استان لرستان با بیان اینکه معاینات نزاع شایع‌ترین و بیشترین حجم پرونده های مورد بررسی را در پزشکی قانونی تشکیل می دهد، اظهار کرد: مقاسیه آماری 4 ماهه نخست سالجاری و همان بازه زمانی سال قبل نشان از افزایش سه ممیز دو دهم درصدی تعداد پرونده های تشکیل شده برای معاینات نزاع در استان لرستان دارد.

   دکتر حمید رضا نظیفی با بیان اینکه در بررسی و کارشناسی پرونده های مدعی نزاع، همواره تعدادی پرونده غیر منازعه (جراحات حاصل از خودزنی و یا الگوی ضایعات ایجاد شده با رضایت شخصی) نیز وجود دارد، تصریح کرد: برای بررسی صدماتی که به یک فرد در هنگام نزاع وارد می‌شود، ملاک‌ها و معیارهای مختلف و تخصصی وجود دارد که در مراکز پزشکی قانونی با هوشیاری و دقت عمل پزشکان زبده پزشکی قانونی ارزیابیهایی انجام می شود و با توجه به عدم تطبیق ضایعه،اینگونه موارد به راحتی قابل تشخیص می باشد.

   عضو شورای قضائی استان لرستان بیان داشت: یکی از وظایف سازمان پزشکی قانونی، کارشناسی آسیب های مصدومان منازعات است که با استعلام مقام قضایی به این سازمان ارجاع داده می شوند و پزشکی قانونی به عنوان دستگاهی تخصصی در کنار نظام قضایی به صدور احکام کمک می‌کند.

   وی با تأکید بر اینکه حاکمیت متولی مهم‌ترین امور مردم است و دستگاه‌های حاکمیتی باید با سهولت خدمات را به مردم ارایه کنند، گفت: اجرای عدالت یکی از وظایف حاکمیتی و بر عهده دستگاه قضایی است و یکی از دستگاه‌های تخصصی قوه قضاییه، پزشکی قانونی است که در یک سوم پرونده‌های قضایی نقش بسیار مهمی دارد تا جایی که اگر این نظرات مبتنی بر دانش و تخصص کافی نباشد، سبب ضعف دستگاه قضایی خواهد شد.

   بر اساس این گزارش و بنا به مشاهدات بخش های معاینات بالینی پزشکی قانونی، جرم نزاع از دسته جرائم ارتکابی خشن است که عوامل فرهنگی، نوع سبک زندگی افراد با یکدیگر، سطح اقتصادی و فقر در وقوع آن نقش پررنگی دارند؛ پسران جوان بیشترین گروه مراجعین منازعات هستند، جوانان عمدتاً تحریک پذیرتر بوده در حالی که در سنین سالمندی و میانسالی پرخاشگری کمتر دیده می شود.

   نظر کاربران
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی: