• افزایش 84 درصدی تقاضا و صدور مجوز برای سقط درمانی در لرستان

   افزایش 84 درصدی تقاضا و صدور مجوز برای سقط درمانی در لرستان

   افزایش 84 درصدی تقاضا و صدور مجوز برای سقط درمانی در لرستان

   مدیر کل پزشکی قانونی لرستان گفت: صدور مجوز سقط درمانی در استان لرستان طی 2 ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل 84 درصد افزایش داشته است.

   به گزارش روابط عمومی اداره کل پزشکی قانونی استان لرستان دکتر حمید رضا نظیفی با اشاره به افزایش 84 درصدی تقاضا برای صدور مجوز سقط درمانی در لرستان افزود: طی 2 ماهه نخست امسال تعداد 46 پرونده تقاضا برای صدور مجوز سقط درمانی در پزشکی قانونی لرستان تشکیل شده است .

   وی اظهار کرد: در بررسی پرونده ها طی مدت زمان یاد شده در سال گذشته ( 1396) تعداد 25 مجوز سقط درمانی در استان لرستان صادر شده است که مقایسه آماری این دو بازه زمانی افزایش 84 درصدی صدور مجوز سقط درمانی در استان لرستان را نشان می دهد.

   افزایش 8 درصدی تقاضا برای صدور مجوز سقط جنین طی سال گذشته در لرستان

   عضو شورای قضائی استان لرستان تاکید کرد: طی سال گذشته (1396) در مجموع تعداد 203 پرونده تقاضا برای صدور سقط جنین در استان لرستان تشکیل شده است که این میزان در مقایسه با سال ماقبل آن (1395) که تعداد 188 مورد تقاضا برای صدور مجوز سقط جنین بوده است به میزان 8 درصد افزایش یافته است.

   دکتر نظیفی بیان داشت: از مجموع پرونده های تشکیل شده سال 1396 در این مورد، پس از بررسی های لازم برای 167 مورد مجوز سقط جنین صادر شده است و همچنین 9 مورد به عدم صدور مجوز ختم شده است و 26 مورد دیگر نیز با عدم پیگیری درخواست کنندگان مواجه بوده است.

   دکتر نظیفی با بیان اینکه در سال 94 نیز تعداد 75 مجوز سقط درمانی در استان لرستان صادر شده است، تصریح کرد: آمار صدور مجوز سقط درمانی طی سال 1395 در مقایسه با مدت مشابه در سال قبل نیز 28 درصد افزایش داشته است.

   صدور مجوز سقط درمانی! آری یا خیر..

   مدیر کل پزشکی قانونی استان لرستان درخصوص روند صدور مجوز سقط درمانی با بیان اینکه برای درخواست سقط درمانی حتمأ نیازی به اخذ دستور از مراجع قضایی نیست، اضافه کرد: مادران بارداری که درمراقبت‌های چهارماه اول بارداری به علت وجود بیماری در مادر و بر اساس نظر پزشک معالج قادر به ادامه بارداری نیستند یا در بررسی‌های سونوگرافیک یا ژنتیک شواهد ناهنجاری جنینی دارند می‌توانند به پزشکی قانونی مراجعه کنند.

   وی خاطرنشان کرد: پس از تشکیل پرونده اولیه ارزیابی‌های تکمیلی برای این بانوان صورت خواهد گرفت و در صورتی که وجود بیماری زمینه ای مادر یا ناهنجاری جنینی جزء اندیکاسیون‌های قانونی سقط جنین باشد؛ مجوز سقط جنین درمانی برای آنها صادر خواهد شد.

   وی افزود: با توجه به این که بعد از چهار ماهگی جنین امکان صدور مجوز سقط جنین وجود ندارد و مادران باردار باید تحت نظارت پزشکان معالج یا مراکز بهداشتی و درمانی پایش‌های اولیه را به موقع یعنی حدود سه ماهگی انجام دهند، زیرا برخی آزمایشات تکمیلی زمان‌بر است و در صورت تاخیر، امکان دارد مهلت قانونی مقرر را از دست بدهند.

   دکتر نظیفی تاکید کرد: زمانی‌که جنین ناهنجاری داشته باشد و این ناهنجاری به حرج او منجر شود، یا وقتی‌ که خود مادر بیماری خطرناکی داشته باشد که ادامه بارداری سبب خطر جانی برای او باشد، مادر می‌تواند به پزشکی قانونی مراجعه کرده و شخصاً تقاضای صدور مجوز سقط درمانی را داشته باشد.

   دکتر حمید رضا نظیفی تاکید کرد: صدور مجوز سقط درمانی به شرطی که سن جنین کمتر از 4 ماه و معادل 19 هفته باشد صادر می شود و چنانچه سن جنین از 19 هفته بیشتر باشد و یا بر اساس سونوگرافی، بیش از چهار ماه از زمان لقاح گذشته باشد به هیچ وجه برای فرد متقاضی، مجوز سقط صادر نمی‌شود.

   وی با بیان اینکه متقاضیان دریافت مجوز با توصیه پزشک بیمار به پزشکی قانونی برای سقط درمانی مراجعه می‌کنند که پزشکی قانونی نیز پس از بررسی مدارک مجوزهای لازم را صادر می‌کند،اضافه کرد: مجوز سقط‌ درمانی در زمان وجود خطر جانی برای مادر در صورت ادامه بارداری و یاناهنجاری‌های جنینی شامل عقب افتاده و ناقص‌الخلقه بودن جنین با تأیید سه پزشک متخصص توسط پزشکی قانونی صادر می‌شود.

   نظیفی تاکید کرد: تمام ناهنجاری‌های جنینی موجب صدور مجوز سقط درمانی نمی‌شود و فقط ناهنجاری‌هایی که پس از تولد یا حیات نوزاد منافات داشته باشد و این موضوع مورد تأیید سه پزشک متخصص و معتمد باشد صادر می‌شود.

   مدیر کل پزشکی قانونی استان لرستان در پایان خاطرنشان کرد: قانون مجازات اسلامی‌ جدید مصوب 92 در ماده 718 در تبصره‌ای در صورت خطر جانی مادر، محدودیت سنی برای سقط را برداشته است؛ یعنی اگر مادر بیماری قلبی داشته باشد، حتی اگر بالای 19 هفته باشد و جان مادر به خطر بیفتند پزشک می تواند بدون مشورت بارداری را خاتمه دهد و نیازی به مراجعه به پزشکی قانونی نیست؛ اما از نظر ناهنجاری خود جنین، در قانون امکان سقط بعد از 19 هفته پیش‌بینی نشده است.

   نظر کاربران
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی: