• انجام 40 نوع خدمت متنوع در مراکز پزشکی قانونی

   انجام 40 نوع خدمت متنوع در مراکز پزشکی قانونی

   انجام 40 نوع خدمت متنوع در مراکز پزشکی قانونی

   مدیرکل پزشکی قانونی لرستان گفت: تنوع کار پزشکی قانونی بسیار بالا بوده و بیش از ۴۰ نوع خدمت را شامل می شود.

   به گزارش روابط عمومی اداره کل پزشکی قانونی استان لرستان ، دکتر حمید رضا نظیفی با حضور در برنامه زنده صدا و سیمای مرکز لرستان به مناسبت هفته قوه قضاییه افزود: عمده فعالیت پزشکی قانونی ارتباط مستقیم با مردم و ارباب رجوع دارد و بیش از 40 نوع خدمت متنوع اعم از همسر آزاری، کودک آزاری، نزاع، تصادفات، حوادث کار، بیماریهای شغلی و بررسی گواهی استعلاجی ، بررسی گواهی رشد، بررسی سلامت و گواهی عقلی، قصور پزشکی، سقط جنین و....در حوزه معاینات سرپائی در مراکز پزشکی قانونی انجام می شود.

   وی بیان داشت: بررسی های آماری نشان می دهد که طی سال گذشته (1396) تعداد 145 هزار پرونده در مراکز دادگستری استان لرستان مورد بررسی قرار گرفته است که از این میزان پرونده، یک سوم پرونده های مختومه در دادگستری لرستان به پزشکی قانونی وارد شده و توسط کارشناسان پاسخ داده شده اند.

   عضو شورای قضائی استان لرستان اظهار داشت: همچنین طی سال گذشته حدود 50 هزار پرونده در پزشکی قانونی استان لرستان مورد بررسی و کارشناسی قرار گرفته است و 84 درصد کل پرونده های ارجاعی به پزشکی قانونی در حوزه معاینات سرپائی بوده است.

   دکتر نظیفی تاکید کرد: از این میزان پرونده، 3.1 درصد معاینات مربوط به اجساد، 0.9 درصد ارجاع به کمیسیون و 12 درصد در حوزه بررسی آزمایشگاه بوده است.

   وی با اشاره به ارجاع درصد پایینی از پرونده ها به کمیسیون های پزشکی قانونی تاکید کرد: تنها نه دهم درصد پرونده های پزشکی قانونی، ارجاعی به کمیسیون می باشد که بیانگر این موضوع است که مردم از 99.1 درصد گواهی های صادره در مراکز پزشکی قانونی استان لرستان راضی هستند.

   وی با بیان اینکه تنها در مواردی جزئی حدود 0.9 درصد پرونده ها با اعتراض از طرفین دعوی مواجه بوده و به کمیسیون ارجاع داده شده افزود: در بسیاری از موارد پس از بررسی اعتراض در کمیسیون، همان گواهی اولیه نیز مورد تایید می باشد و گواهی های صادره از مراکز پزشکی قانونی قابل قبول بوده و نشان می دهد که کارشناسان در اظهار نظر خود کمال دقت را داشته اند.

   مدیرکل پزشکی قانونی لرستان با اشاره به اینکه عمده کار ما با مردم زنده است و معاینه اجساد بخش کمتری از کار ما را شامل می شود، گفت: لذا باید در اختصاص بودجه ها به همه فعالیت های پزشکی قانونی توجه کرد.

   فصل تابستان بیشترین حجم معاینات نزاع و تصادفات را دارد

   وی با بیان اینکه در مرداد ماه بیشترین نزاع ها و در شهریور ماه بیشترین تصادفات را در استان داریم، یادآور شد: اطلاع رسانی لازم در این حوزه از سوی رسانه ها باید صورت گیرد.

   عضو شورای قضائی استان لرستان با بیان اینکه تنها 3 درصد از حجم پرونده های وارده به پزشکی قانونی در حوزه معاینات اجساد است اظهار داشت: این پیشینه ذهنی به اشتباه رایج شده است که پزشکی قانونی فقط در زمانی که جسدی نیاز به کالبد شکافی دارد ، موضوع به پزشکی قانونی مرتبط می شود.

   وی همچنین با اشاره به فعالیتهای انجام شده در سال گذشته در پزشکی قانونی استان لرستان افزود: برگزاری همایش سراسری مدیران کل پزشکی قانونی کشور و حضور ریاست محترم سازمان پزشکی قانونی برکاتی را برای ارتقاء فعالیتهای پزشکی قانونی استان لرستان به همراه داشته است.

   نظر کاربران
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی: