• معرفی اداره کل پزشکی قانونی استان لرستان

   دکتر حمید رضا نظیفی
   1- بخش اداری

   این قسمت شامل دفتر مدیریت، دفتر کمیسیون تخصصی پزشکی، حفاظت و اطلاعات، روابط عمومی، معاونت اداری و مالی که خود شامل دو قسمت: امور مالی (حسابداری، کارپردازی و امین اموال) و امور اداری (مسوول امور اداری، کارگزینی، آمار، دبیرخانه، بایگانی و تایپ ) است.

   2- بخش معاینات سرپایی
   در این بخش که شامل معاینات مردان، معاینات زنان، دندان پزشکی است، در حال حاضر 3 پزشک قانونی و 1 دندان‌پزشک مشغول به کار هستند و روزانه افراد زیادی را مورد معاینه قرار می‌دهند و در خصوص مصدومین ناشی از سوانح رانندگی، نزاع، حوادث حین کار، معاینات ویژه و اختصاصی زنان و مردان، تعیین نقص عضوی و ارش، تعیین سن، تعیین وضعیت روانی برای تنظیم اسناد ثبتی، تعیین جنسیت، تعیین سلامت روانی، صدور مجوز سقط درمانی و ... معاینات و آزمایش‌های لازم را انجام داده و گواهی لازم را صادر می‌کنند.

   3- بخش آزمایشگاه‌های پزشکی قانونی
   این بخش شامل آزمایشگاه‌های سم‌شناسی، آسیب شناسی است.

   1-3- آزمایشگاه سم‌شناسی:

   کلیه سموم و داروهای در دسترس از قبیل سموم دفع آفات، سیانور، استرگنین، داروهای مختلف، عمومی از قبیل منوکسیدکربن، الکل با امکانات موجود مورد بررسی قرار می گیرد. نمونه های ارسالی به این بخش شامل: الف) نمونه های مربوط به اجساد ب) خون و ادرار افراد زنده ج) نمونه های مکشوفه از صحنه جرم و یا سایر موارد متفرقه از قبیل سرنگ و مواد نامشخص و داروهای نامعلوم و ... است.

   2-3-آزمایشگاه آسیب شناسی:

   اعضا مختلف اجساد از نظر وجود بیماری‌های داخلی و یا عوارض ناشی از سموم و یا ضربه و ... از نظر پاتولوژی مورد بررسی قرار می گیرد.

   4- بخش سالن تشریح
   در این بخش 1 پزشک و 3 تکنسین تشریح (ثابت) و دو نفر نیروی خدماتی امور مربوط به معاینات اجساد، کالبدگشایی و در صورت نیاز نمونه برداری از اجساد را انجام می‌دهند. در قسمت امور متوفیات 1 نفر امور مربوط به تکمیل پرونده و بایگانی و مکاتبات پیرامون پرونده‌های اجساد را انجام می‌دهد. کشیک عصر روزهای اداری و صبح ایام تعطیل در سالن تشریح برقرار است.

   5- بخش کمیسیون‌های تخصصی پزشکی قانونی
   در این بخش پرونده های پیچیده که نیازمند بررسی توسط متخصصین رشته های مرتبط با موضوع پرونده است مورد رسیدگی قرار می‌گیرد.
   تاریخچه پزشکی قانونی استان لرستان
   پزشکی قانونی در استان لرستان قدمتی دیرینه دارد. در خصوص پزشکانی که به عنوان پزشک قانونی در سال های دور، قبل از انقلاب شکوهمند اسلامی ایران فعالیت داشتند، اطلاعات چندانی در دست نیست اما طبق شواهد موجود اولین پزشکی که به عنوان پزشک قانونی در دادگستری لرستان فعالیت کرد، دکتر عمو شاهی بود. دکتر عمو شاهی پزشک عمومی بود و تا سال 62 به عنوان پزشک قانونی در ساختمان دادگستری فعالیت کرد. پس از ایشان از سال 62 تا 64 دکتر افشار و بعد از او دکتر صادقی به عنوان پزشک قانونی فعالیت داشتند. از حدود سال 69 دکتر قندالی به عنوان پزشک قانونی شهر خرم آباد شروع به فعالیت نمود.
   اولین مرکز پزشکی قانونی در استان لرستان در سال 1372 در شهرستان خرم آباد تاسیس شد. در آن زمان پزشک قانونی شهر خرم آباد همچنان دکتر قندالی بود. نامبرده به عنوان پزشک معاضدتی از سال 72 لغایت 73 سرپرستی پزشکی قانونی خرم آباد را بر عهده داشت. در سال 72 پزشکی قانونی در ساختمانی واقع در خیابان مولوی قرار داشت. حدود یک سال بعد ساختمانی در نزدیکی استانداری اجاره شد و پزشکی قانونی به آنجا منتقل شد. در آن زمان دکتر کفاشیان پزشک طرح، سرپرست پزشکی قانونی بود. در سال 74 ساختمان فعلی پزشکی قانونی خریداری شد. درخرداد سال 76 دکتر علی احسان صالح که مدتی به عنوان پزشک وظیفه در این اداره کل مشغول فعالیت بود، به عنوان سرپرست پزشکی قانونی و پس از آن از سال 78 لغایت 81 مدیرکلی پزشکی قانونی را به عهده گرفت. پس از آن دکتر صالح برای ادامه تحصیل به تهران مراجعت کرد و دکتر فروزش(قراگوزلو) حدود یک سال سرپرستی پزشکی قانونی را بر عهده گرفت و پس از آن دکتر حسین مختاری حدوداً به مدت سه سال مدیریت پزشکی قانونی لرستان را عهده دار بود. پس از ایشان از سال 85 تا 87 دکتر علی هادیزادگان به عنوان مدیرکل پزشکی قانونی استان لرستان انجام وظیفه کرد. پس از دکتر هادیزادگان، دکتر پیمان آسترکی مسئولیت هدایت اداره کل پزشکی قانونی استان لرستان را بر عهده گرفت تا اینکه در بهمن 1393، هدایت این اداره کل از سوی دکتر احمد شجاعی، رییس سازمان پزشکی قانونی کشور به دکتر حمیدرضا نظیفی سپرده شد.

   هم اکنون بیش از پنجاه نفر پزشک و کارمند در اداره کل پزشکی قانونی لرستان فعالیت دارند.

   ساختمان فعلی پزشکی قانونی به مساحت 2400 متر مربع در خیابان 60 متری، انتهای بلوار مهارت،قرار دارد. این ساختمان در بهمن سال 1392 با حضور رییس سازمان پزشکی قانونی کشور افتتاح و مورد بهره برداری قرار گرفت.

   بخشی از دستاوردها و فعالیت های شاخص پزشکی قانونی استان لرستان
   - تجهیز کامل و راه اندازی و بهره برداری آزمایشگاه سم شناسی و آسیب شناسی مرکز استان در سال 87
   - راه اندازی مراکز جدید پزشکی قانونی در سطح شهرستان ها(سال 87)
   - تجهیز و بهره برداری از سالن تشریح شهرستان الیگودرز(سال 87)
   - راه اندازی اتوماسیون تخصصی معاینات در همه شهرستان های تابعه(سال 87)
   - خرید و بهره برداری از ساختمان تملیکی شهرستان بروجرد(سال 87)
   - راه اندازی اتوماسیون تخصصی معاینات در مرکز استان(سال 86)
   - تجهیز و بهره برداری از سالن های تشریح کوهدشت، بروجرد(سال 85)
   ...
   در حال حاضر علاوه بر مرکز استان در هشت شهرستان استان نیز مراکز فعال پزشکی قانونی دایراست و پزشکان و کارکنان خدوم پزشکی قانونی، با بهره گیری از جدیدترین علوم و فنون پزشکی بیش از چهل نوع خدمت ارزنده و متنوع را به مراجعه کنندگان ارایه می کنند. این اداره خدمت به مردم را سرلوحه عمل خود قرارداده است و همواره در اعتلای نام مقدس جمهوری اسلامی می کوشد.